Vše, co bys měla vědět o energetických nápojích

Taky u vás ve škole frčí energetické drinky? A taky si je dopřáváš? Pozor, pozor, přečti vše, co bys měla vědět, než se jich příště s chutí napiješ.

Chutnají sladce jako lízátko a jejich výběr se v posledních letech rozrostl na desítky, přesto se každá značka ne trhu uživí. Je to totiž hit. Zatímco dospělci preferují spíše kafe, teenageři si dají raději energeťák.

Víš, co se ale v onom magickém nápoji skrývá? Obsahují vodu, cukr, směs příchutí a barviv, kofein a taurin. Většina složení je ve větší míře pekelně nezdravá.

Co říkají studie?

Studie upozorňují na to, že stoupá počet konzumentů energetických nápojů s vedlejšími účinky (o kterých se na lahvích a plechovkách nepíše), jako jsou srdeční problémy, třes, nevolnosti a bolest hrudníku. Mezi lety 2004 a 2010 stoupl jejich počet o neuvěřitelných čtyři sta procent a více než třetina těchto lidí skončila se svými problémy v nemocnici.

energy-drinkNěkteré studie se zabývají i faktem, jestli energetiky opravdu dokáží zlepšit mentální schopnosti, nebo jestli jde jen o placebo efekt a dospěly k dost divným závěrům. Nejlepšího reakčního času dosáhli ti, kteří vypili nejmenší množství energetického nápoje. Ti, kteří vypili větší množství energetického nápoje, byli stimulovaní příliš a dělali mnohem více chyb.

Z výsledků vyplývá, že pro tělo je velmi obtížné zpracovat současně kofein, taurin a cukr a neví si s ním moc rady, proto má potom sklony k nesoustředění se, roztržitosti a špatné koordinaci.

Kdo je silnější? Kafe nebo energeťák?

Obsah kofeinu nesmí ve 100 ml přesáhnout 32 miligramů. Tento stanovený limit se samozřejmě u energeťáků využívá na maximum. Ve čtvrtlitrovém nápoji tak je 80 miligramů kofeinu, a v šálku kafe nebo třeba koly je 60 miligramů. O účinnosti tak většinou kromě podílu kofeinu rozhoduje spíše podíl cukru a umělých sladidel . Jednoduchou rovnicí platí: Čím více cukru, tím lepší a rychlejší nával energie přijde.

Nic na dietu

V jedné plechovce o obsahu 250 ml je obsaženo 480 kj. Což je více než obsahují slazené perlivé nápoje. Pokud tedy hubneš nebo si chceš uchovat hezkou postavičku, energeťákům se tedy raději vyhni.

Jaký je tedy výsledek? Když je nouze, tak energetickým drinkem můžeme zahnat únavu. Pravidelné popíjení je už ale na škodu. Když tělu od únavy pomůžeme energickým nápojem, bude z toho tak trochu mimo. Zjednodušeně řečeno tělu zakážeme odpočinek, o který si říká a ono se pak cítí mnohem vyčerpanější. Častá konzumace s sebou nese i vedlejší účinky.

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Niccy napsal:

    tak to je fakt zklamání, miluju energeťáky. Existuje nějaký zdravý?? :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *