Už jsi byla na gyndě a v ordinaci se tě ptali na den tvé poslední menstruace? Chtěli vědět, jak tvé menstruace probíhají, ale ty jsi nevěděla? Začni si vést menstruační kalendář a takový trapas už se ti nestane.
Díky pravidelnému vedení taky zjistíš, kdy máš ovulaci a tedy plodné a neplodné (i když lepší by bylo napsat méně plodné dny. Snadno taky zjistíš datum příští menstruace, což se může obzvláště v létě hodit, že?
Logicky je nejdůležitější sehnat si nějaký kalendář. Nemyslí se tím klasický velký kalendář, ale spíše jen kartička. Seženeš ji v lékárnách, a dokonce někde i zadarmo. Kartička bývá malá a snadno se ti vejde do peněženky. Pokud ji budeš stále nosit s sebou, můžeš si kdykoliv cokoliv hned naplánovat a nemůže se ti tak tedy stát, že ji u doktora mít nebudeš. Na této kartičce je dvanáct řádků s okýnky. Každý řádek je pro jeden měsíc a je rozdělen na až 31 dílků – délka se odvíjí od délky jednotlivých měsíců.
V případě, že neseženeš menstruační kalendář, vystačíš si i s obyčejným kapesním kalendáříkem na daný rok. Jeho nevýhoda ale spočívá především v tom, že si do něj nemůžeš zaznamenávat sílu menstruace, k zapamatování si data měsíčků ale bohatě postačí.
Co s ním?
Do menstruačního kalendáře je nejlepší si menstruaci zapisovat křížky. V den menstruace do okýnka pro daný den v měsíci napíšeš jeden, dva nebo tři křížky podle síly menstruace. V případě, že nemáš přímo menstruační kalendář z lékárny, ale používáš obyčejný kapesní kalendářík, postačí, když si daný den zakroužkuješ. Tak budeš hned vědět, od kdy do kdy jsi měla poslední menstruaci.
K čemu je takový kalendář dobrý?
Jakmile budeš mít nějaké potíže a půjdeš na gyndu, ulehčí to tvému doktorovi zjistit spoustu důležitých informací (délka, síla a pravidelnost tvého cyklu.)
Ale menstruační kalendář si samozřejmě nevedeš jen kvůli doktorovi. Jak už bylo zmíněno, i tobě usnadní život. Díky němu si můžeš poměrně přesně spočítat termín následující menstruace. Stačí vědět, že jeden menstruační cyklus má zhruba 28 dní. Tato doba je ale individuální a u každé dívky jinak dlouhá. Proto bude nejlepší, když si do menstruačního kalendáře nejprve zapíšeš dvě až tři menstruace a poté spočítáš počet dní počínaje prvním dnem měsíčků, konče posledním dnem před menstruací následující. Tak zjistíš délku svého cyklu. Díky tomu si můžeš spočítat přibližné datum následující menstruace.
Plodné dny
Menstruační kalendář ti také pomůže určit, kdy máš plodné a kdy neplodné dny. Plodné dny jsou dny takové, kdy je největší pravděpodobnost vzniku těhotenství a vypočítáš je tak, že si určíš rozmezí mezi 10. a 17. dnem cyklu. Právě toto rozmezí je považováno za plodné dny. A to je období, kdy si musíš dávat s tvým klukem ten největší pozor.
Jak vidíš, menstruační kalendář může být opravdu dobrým pomocníkem, pokud ho ještě nemáš, určitě si menstruační kalendář začni vést. Díky němu se ti totiž nestane, že tě menstruace překvapí nepřipravenou třeba na koupališti.
Martina Mlsná
Perfektní článek, zhltla jsem ho do konce. Ale nějak zapomněl na elektronické menstruační kalendáře. Ty mají výhodu, že si nemusíš ručně nic dopočítávat. Jsou to buď aplikace do mobilního telefonu, nebo prostě jen rychlé aplikace na webu.