Přestože se v poslední době propaguje zdravá výživa, zdravý pohyb na čerstvém vzduchu a spousta dalších věcí s tím spojených, čím dál více se v naší maličké malebné zemi otvírají další a další fastfoody. To, že všechny tyto „bufety“ jsou nezdravé, nahazují gramy a v nadměrném množství i kilogramy tuku na našich tělech, všichni moc dobře víme.
Většina z vás také moc dobře ví, že ty „pochoutky“ nejsou vyráběné zrovna z poživatelně vypadajících i znějících věcí (kuřecí nugetky jsou z namletých zbytků masa, kuře to vidělo možná zpoza okna), ale přesto všechno se každý z nás v nějakém takovém fastfoodu objeví. Proč? Co nás tam láká?
1. Cena
Samozřejmě, cena v dnešní době hraje obrovskou roli a my tak pozorně sledujeme, co je pro nás nejvýhodnější, nebo-li lidově řečeno, kde se nejvíc najíme za co nejméně peněz. Je to logické, ale přiznejme si – opravdu bychom to nemohli změnit? Za takové výhodné menu si můžeme v bageterii koupit velkou bagetu přesně podle našeho gusta a budeme mít nejen jistotu, že je všechno čerstvé, ale zároveň si můžeme říct, že jsme udělali něco pro naše tělo.
2. Čas
Všichni někam spěcháme, pobíháme z místa na místo a na klidné poobědvání není čas, proto je samozřejmě výhoda, že si můžeme zaběhnout do fastfoodu, něco si objednat (i když i tam je to občas o nervy s nekončícími frontami) a zase jít, po cestě to zdlábnout. Ale znovu – copak si nemůžeme ráno o chvilku přivstat nebo večer jít o chvilku později spát a připravit si svačinu na celý den? Oběd strčit do krabičky, přibalit si nějaké ovoce, cereální tyčinku a po cestě ji jen vytáhnout z kabelky?
A tak, sama za sebe říkám – stop fastfoodům! Večer si odpustím deset minut televize nebo nad knížkou, připravím si sváču na druhý den, a nejen že ušetřím, ale zároveň udělám něco pro své tělo. A pokud bych si zrovna nestihla něco připravit, raději si zajdu do bageterie nebo do nějakého obchodu, kde si koupím nějaké celozrnné pečivo a budu se cítit lépe. Psychicky i fyzicky.
Anička S.
Ten kdo jí po fástfůdech tak bude tlustej a nemocnej