Také vás děsí to, že máte termín seminárky, ale na papíře zatím nic a v hlavě vymeteno? Nejste určitě ani první, ani poslední. Klíčové je začít, a hlavně už dále věc neodkládat. Jen tak můžete dojít k úspěšnému cíli.
Zcela zásadní je volba tématu. Jestli to aspoň trošku je možné, zvolte si téma, které vás bude bavit a zajímat. Zaměřte se také na aktuální věci, o kterých bude dostupných hodně informací, abyste potřebné materiál nemuseli někde složitě dohledávat v archivech.
Udělejte si plán
Zjistěte si termín odevzdání seminárky a důkladně si rozplánujte vaše činnosti. Vypracování seminární práce zahrnuje nejen sehnání podkladů, rešerše a samotnou tvorbu textu, ale také korekturu a pečlivé přečtení, na které je také potřeba mít dostatek času.
Osnova pomůže
Každá seminární práce by také měla obsahovat list se jménem, názvem práce, případně také oboru a předmětu, do kterého se práce píše. Nezapomeňte na úvod, stať a závěr, a pod seminárkou by také měl být pečlivě uvedený celý seznam použitých zdrojů. Držte se osnovy a struktury práce a snažte se práci si maximálně ulehčit – dělejte si poznámky, už během práce text postupně revidujte a upravujte, aby vám pak všechno nezůstalo na závěr.
Kvalitní tisk
Jakmile je práce hotová, ujistěte se, že neobsahuje gramatické ani stylistické chyby. Pokud máte možnost, nechte někoho jiného, aby si práci pročetl – cizí oči občas odhalí více. Poté bude třeba uvést práci do tištěné podoby a odevzdat – samozřejmě pokud se to vyžaduje. Tisknout klidně můžete i doma, jen se ujistěte, že máte doma kvalitní tiskárnu i papír. Pořídit si můžete levné tonery, které vám zaručí, že vás tisk nevyjde příliš draho. Jakmile máte vytištěno, můžete si nechat práci svázat, případně alespoň stránky sepnout, aby se dobře četly. A teď už jen doufat, že se vaše úsilí vyplatí a známka bude výborná.
Zdroj obrázku: panitanphoto / Shutterstock.com
Nejnovější komentáře