Jsme mladé, jsme zdravé, jsme hezké, a to i když přímo nevypadáme jako z módního katalogu a nemáme míry 90 – 60 – 90. Jedině mládí se totiž může pyšnit opravdu zdravou pokožkou a pletí. A pokud si ji chceme udržet co nejdéle a nechceme si zadělávat na možné zdravotní problémy, musíme se o ni starat.
Jak na to? Samozřejmostí je pitný režim skládající se převážně z vody a bylinných čajů a samozřejmě zdravá strava plná vitamínů a minerálů. Mimo to je důležitý pohyb na čerstvém vzduchu, aby se pleť i pokožka občas mohly dobře nadechnout.
Co ale často opomínáme je kosmetika. Přitom ta hraje v péči o pokožku prim. Jen se podívej na složení kosmetických přípravků, které doma najdeš. Vsadím se, že většině nebudeš rozumět. (Pokud tedy zrovna nevynikáš v chemii.) Klasická kosmetika je plná chemie, která nás sice vyčistí a zkrášlí, ale nijak nám neprospívá.
Proč používat přírodní kosmetiku?
Mnohem lepší je vyzkoušet kosmetiku přírodní, kde nehrozí, že na kůži – na ten největší absorbent, který máme, nanášíme ropu a silikony.
Určitě jsi to taky zažila, anebo ti o tom někdo z okolí řekl. A sice, že po umytí nebo nanesení nějaké kosmetiky měli alergickou reakci. Tu mohou způsobovat například parabeny a konzervanty, které kosmetika běžně obsahuje, aby měla dlouhou trvanlivost a aby nám šampón vydržel třeba i pět let.
Co je na nepřírodní kosmetice škodlivého?
Pokud to myslíme se zdravím a vyhýbaním se škodlivin vážně, vyvaruj se zkratce SLS (laurylsulfát sodný) a SLES (laurylethersulfát sodný). Díky nim přípravky hezky pění, ale pokožka se vysušuje a může se objevit podráždění a alergie.
Úplně nezávadné nejsou ani formaldehyd či syntetická barviva. Také silikony nejsou žádný zázrak. Silikon v krémech a make-upech se přilepí na pleť a ta pak vypadá, že je vyhlazená. Jenže pleť se pod ním potí a dusí. Jakmile přípravek přestaneme používat, je vyhlazení to tam.
Dalším častým tahákem jsou minerální oleje. I když název obsahuje slovo minerály, ve skutečnosti se jedná o výrobky z ropy, stejně jako parafín nebo vazelína. Minerální oleje se do kosmetiky přidávají kvůli konzistenci a na pleti vytváří film (podobně jako o silikonu). Při dlouhodobém užívání ale ucpávají póry a můžou se projevit ekzémy a akné. Což prostě nechceš.
Jak poznat kvalitní kosmetiku bez chemie?
Nejjednodušším vodítkem jsou certifikáty. Ty bývají označené na obalech produktů. Certifikáty se liší a mohou prozradit, že suroviny pocházejí z ekologického zemědělství, kontrolovaných sběrů a že jejich zpracování podléhá přísným pravidlům. Certifikáty taky prozradí, zda byla kosmetika testována na zvířatech. Učitě se ani tobě nelíbí představa pokusů na štěnatech bíglů.
V bio a přírodní kosmetice chybí umělé konzervanty, barviva, parfemace – právě to všechno pleť a pokožku dráždí a zatěžuje.
Pozor ale někteří výrobci a firmy si stanovili vlastní pravidla, které jsou často přísnější než certifikáty. Nejlepší tak je, když se naučíš číst etikety. Ve složení by měly převažovat latinské názvy rostlin nad chemickým. Když něčemu v názvu nerozumíš, využíj moderní doby a vyhledej si to na netu.
Jakou kosmetiku preferuješ ty?
Sandra Š.
foto: picjumbo.com
Nejnovější komentáře