Tak čarodějnice máme za sebou, prvomájovou pusu někdo z nás též Květen je vůbec hodně o pověrách. Už tu bylo kdesi zmíněno, že květen není vhodný měsíc pro svatby a z pověrčivosti ho kde kdo odmítá, což nás momentálně trápit nemusí, ovšem těch pověr, co nás obklopují je mnohem víc. A ne jen těch květnových.
S takzvanými svátečními pověrami se setkáváme několikrát do roku vždy na příslušné svátky, nejvíce o Vánocích či Velikonocích, ale jsou i jiné pověry, které nás provázejí denně. Zvlášť pokud třeba zavítáme k našim prarodičům, to pak jako by se s pověrami doslova roztrhl pytel.
Tak například moje babička má skvělou finanční pověru, no ono, by se dalo spíše říci takovou malou věštírnu. Pokud někoho svědí pravá ruka, značí to, že bude mít velké finanční vydání, pokud nás naopak svědí levá ruka, značí to, že nějaké peníze naopak dostaneme. Skvělá pověra to je samozřejmě, pokud svědí levá. Z hlediska sugesce to nemá chybu.
O svědícím nosu se potom odedávna traduje, že se blíží určitá mrzutost. Problémy věstí i černá kočka přes cestu, nebo rozbité zrcadlo, to dokonce nese až sedm let smůly. Kvůli pověrčivosti většina lidí také dobré věci zaťukává, aby je nezakřikla, a divadelníci a posléze i my ostatní si přejeme – zlom vaz.
Šťastná pověra je naopak spjatá s kominíkem, při jehož spatření je třeba se chytnout za knoflík. Štěstí také nosí vlaštovky nebo padající hvězda, u které si můžeme taky něco přát. No a co se týká hojnosti, tu nám prý zajistí sebrání kaštánku na podzim a jeho nošení při sobě v tašce.
Znáš také nějakou zajímavou pověru?
Zapi
Nejnovější komentáře