Komu by se nelíbila krásná opálená pokožka i v zimních měsících. Nakolik je ale opalování v soláriu zdravé a co bys měla vědět, než se vrhneš do spárů UV záření, ti řekneme v tomto článku.
Říká se, že asi 20minut v soláriu vyjde nastejno, jako den strávený na pláži. Ovšem především lidé mladší třiceti let mají o 75% větší pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže, než lidé, kteří se soláriu vyhýbají.
V první řadě bys měla vědět, do kterého fototypu patříš. Fototyp číslo 1 jsou dívky, které mají světlou pleť i vlasy, tzv. albánský typ. Obvykle Češi spadají do fototypu číslo tři, tzn., že se na sluníčku opalují dobře, i když se občas mohou spálit. Pokud spadáš do fototypu číslo 1, většina odborníků ti sdělí, že bys do solária vůbec chodit neměla.
Pokud přeci jen chceš jít, zajisti si dobré solární krémy před i po slunění. Současně začínej s opalováním pozvolna. Na začátek jdi do solária jen na dvě-tři minuty a postupně opalování prodlužuj. Pokud bys měla po prvním či druhém opalování kožní reakci, určitě se do solária již nevracej.
Počet minut postupně zvyšuj, tzn., pokud spadáš například do fototypu číslo dvě, jdi se opalovat nejdříve na 4-5 minut. Druhou návštěvu, pokud jsi po první neměla vyrážku, ani jsi necítila pálení kůže, protáhni na 6 minut, třetí na 7 minut. Pokožka se tak opálí lépe a rychleji, než kdybys chodila stále po 10minutách.
Počet ozáření v soláriu doporučuje lékařská komora na maximálně 50 návštěv ročně. V případě, že potřebuješ rychlé opálení, než půjdeš například na ples, můžeš jít během 14dní třeba 8x, avšak podle toho pak uzpůsobit další návštěvy a počítat si celkový počet. Nejdříve však po každé návštěvě můžeš jít do solária opět až po 24hodinách, pokud tedy chceš chodit každý den, hlídej si tento rozestup.
Pravidla znáš, poradit se však můžeš i s obsluhou, která ti rovněž vše vysvětlí. A teď již hurá za bronzovou krásou.
Jana
Nejnovější komentáře