V České republice v posledních týdnech běží velká reklamní kampaň vybízející dívky ve věku 13 – 14 let (resp. jejich rodiče) k očkování proti rakovině děložního čípku. Jak tato rakovina vzniká, jak je to možné, že se lze proti ní očkovat, kdy to udělat a dělat to vůbec?
Hlavní příčinou vzniku rakoviny děložního čípku je infekce papilomaviry, které se přenáší pohlavním stykem. Tato virová infekce je nejčastější pohlavně přenosnou chorobou, kterou trpí řada žen i mužů, aniž by o tom vůbec věděli (nemoc nemá žádné příznaky).
Rakovina děložního čípku postihne ročně asi 1000 dívek a žen (celkově je v ČR nemocných asi 16 tis. žen), 400 žen ročně na tuto chorobu umírá, výjimkou nejsou ani 20 – 25 leté holky. Od dubna letošního roku se mohou dívky od 13 do 14 let nechat zdarma očkovat proti virům, které tuto rakovinu způsobují. Důležité je, aby očkování proběhlo v době před započetím sexuálního života.
Zpráva je to na první pohled fantastická – možnost nechat si píchnout zadarmo injekci a vyhnout se tak velmi rozšířenému smrtelnému onemocnění. Bohužel nic není tak růžové, jak se to na první pohled zdá. V reklamách v televizi či časopisech se již neuvádí, že očkování může mít řadu nežádoucích účinků.
Příznaky těchto vedlejších účinků mohou být např. mdloby, ztráta pohyblivosti, necitlivost v nohách, změny ve smyslovém vnímání, záněty slinivky břišní, záněty míchy, křeče, otoky, problémy s dechem, selhání ledvin… V USA, kde se ve velkém očkuje již několik let, na následky vedlejších účinků vakcíny údajně zemřelo asi 100 dívek a trvale postižených jsou prý tisíce.
Proto, než se poženete k doktorovi a budete se dožadovat očkování, důkladně si tento krok rozmyslete a zvažte možná rizika. Podle některých odborníků je vakcína nebezpečná a lepší cestou prevence proti rakovině děložního čípku je bezpečný sex, hygiena a pravidelné návštěvy gynekologa.
Anička
Nejnovější komentáře