Nomofobie – nehrozí ti taky?

Už jsi slyšela slovo nomofobie? Ne? Tak to je nevyšší čas. Dost možná se tě totiž taky týká. 

Nomofobie – slovo roku 2018

Slovo nomofobie se stala v uznávaném Cambridgeským slovníkem slovem roku 2018. Že jsi o něm ještě nikdy neslyšela? Jeho význam ale určitě znáš moc dobře. 

Poznáváš se?

Určitě to znáš, čekáš na zastávce na autobus nebo na vlak a nevíš co s rukama, takže sáhneš po telefonu a něco do něj datluješ. Totéž se opakuje, když čekáš na kámoše, než vyjde ven nebo než se ti uvaří voda na čaj. Poznáváš se v tom? Tak zpozorni. 

Nomofobie pochází ze spojení slov „no mobile phone phobia” a je definicí strachu a obav spojeným s bytím bez svého mobilního telefonu a nemožnosti jej využívat. 

Závislost na chytrém telefonu

Jinými slovy jde o závislost na telefonu. Takže když se ti při představě, že si doma zapomeneš mobil, než kamkoliv jdeš, nebo že ti ho někdo zabaví a zakáže ti k němu přístup, svírá v krku a žaludku a polijete tě pot, pozor na to – můžeš být nomofobik. 

deti_kluci_asijate_mobilni telefon

Závislostí na svém mobilním telefonu je nejvíc ohrožená věková skupina mezi 14 a 30 lety. Nejhorší je podle odborníků situace ve vyspělých asijských zemích. Ty jsou sice daleko, ale nemysli si, příliš v tom nezaostáváme ani my. Jen se podívej okolo sebe, jak se lidi chovají. Co chviličku si kontrolují mobil, když spolu někam jedou, nepovídají si a spíš koukají do mobilu a s příklady by se dalo ještě nějakou chvíli pokračovat. Nevnímáš to taky tak? 

mobilni telefony_socialni site

Jestli si říkáš, že to jsou bláboly a že je to přehnané, přečti si příznaky. U závislosti totiž nejde ani tak o ten přístroj, ale jde o přístup k datům a aplikacím. Nomofobik je naprosto zoufalý ve chvíli, když se mu vybije baterie telefonu. Bez chytrého telefonu si připadá ztracený a nedokáže si poradit v situacích, které ale jdou vyřešit i bez něj. Třeba se zeptat na cestu. Nebo si zjistit, kdy odjíždí vlak nebo tramvaj. 

Nomofobik tak pořád kontroluje, jak je na tom baterka nabíjí ji třeba i tehdy, když to není zrovna potřeba. Telefon navíc bere pořád s sebou, do vany, na WC. Může mít zhoršenou paměť i schopnost koncentrace. Nomofobikům, kteří už v tom opravdu lítají, se v nepřítomnosti telefonu dokonce zvýší tep a zrychlí dýchání a činnost srdce jako by uběhli maraton. 

Jak se nestát nomofobikem? 

Neber telefon všude s sebou. Dělej si challenge, prostě si „zapomeň” telefon ráno doma a zkus si užít den bez něj. Až budeš stát na zastávce nebo prostě na někoho čekat, nechej telefon pěkně v kapse a zabav se jinak. Tak co, jdeš do toho? 

-MM-

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *