Před nějakou dobou skončily svátky, ale od Tří králů máme další důvod k oslavám – od Tří králů totiž začíná masopust. Že ti to nic neříká? Je fakt, že i když se na některé vesnice tahle tradice zase zvolna vrací, ne každý ví, co přesně si pod tímhle svátkem či obdobím představit.
Ve své tradiční verzi trvá období masopustu od Tří králů do popeleční středy, kterou začíná postní období před Velikonocemi, k tomu ostatně název i odkazuje – maso pust! Konaly se tzv. bláznivé dny, různé veselice, obchůzky po vesnicích v originálních maskách, a bujaré oslavy s tanečky.
My dneska spíš známe moderní pozůstatek masopustu, maškarní, karnevaly, šibřinky… Každá akce si do názvu vypůjčí trochu jiný název, ale všude jde víceméně o totéž, vybrat nějakou (obvykle ulítlou) masku a užít si večer nespoutané zábavy, ať už na maškarním plese, či někde v klubu.
S ručně vyráběnými maskami se dneska setkáme už spíš výjimečně, obvykle se dají koupit přímo hotové kostýmy, nabízejícími pestrou paletu převleků, a pokud by ti přesto chyběla inspirace, zkus mrknout na přehled nejoblíbenějších masek z tradičního masopustu. Asi nepřekvapí, že jednou z nejoblíbenějších byla maska koně – na to, by si ale musela sehnat ještě jednoho nadšence do týmu.
Další možností, jak vybrat, za co letos půjdeš, je uspořádat malou předmaškární párty, napsat na lístky různé návrhy (čím bláznivější tím lepší), a pak nechat každého, ať si převlek na karneval vylosuje. Navíc při podmínce vlastnoruční výroby kostýmu, by o zábavu bylo nepochybně postaráno. Ostatně právě o tom masopust byl – o zábavě a bláznivém veselí. Tak proč se držet zpátky
Nejnovější komentáře