Uvažuješ o studiu na vysoké škole a zajímá tě, jak drahé takové studium je? Bydlení, učení, jídlo a co dál? Co všechno musí studenti platit? Pojď se na to s námi podívat.
Bydlení
Nejvyšší měsíční položkou je jednoznačně bydlení. Cena se může hodně lišit, obzvláště podle toho, zda chceš bydlet na privátu nebo na koleji. Kolej bývá levnější a v rámci stupendia dokonce zadarmo. Pokud nepatříš mezi tu hrstku vyvolených, pak se připrav, že cena za bydlení na koleji za jednu noc se pohybuje v rozmezí 50 – 300 Kč za pokoj za noc. Platí, že čím větší luxus (sociální zařízení na pokoji) a čím menší počet lidí na pokoji, tím dražší to bude. Bydlet tak můžeš už třeba od 1500 Kč za měsíc, ale i za 9000 Kč. Samozřejmě se nabízí také pronájem v soukromí. Buďto si můžete s kamarády pronajmout byt, anebo si můžeš najít spolubydlení už v pronajatém bytě. Na sociálních sítích se to nabídkami jen hemží. Cena vlastního pokojíčku vychází přibližně na 3000 Kč. Ale i to se samozřejmě liší na lokalitě a velikosti.
Doporučujeme ti využít dnů otevřených dveří na koleji a jít se mrknout, jak to kde vypadá. Pokud se půjdeš dívat na pronájem v soukromí, vždy si na schůzku vezmi doprovod.
Jízdné
Jízdné umí v kapse studenta udělat pěknou paseku. Jasně, když budeš bydlet hned naproti škole, nebudeš vyhledávat společnost a domů budeš jezdit jen jednou měsíčně, vítr v kapse mít nebudeš. Pokud se ale budeš potřebovat pohybovat po městě (do školy, za zábavou, do fitka apod.), je třeba počítat s tím, že cca 175 – 275 Kč měsíčně dáš za městskou hromadnou. Další peníze pak stojí cestování domů a do školy. To samozřejmě záleží na dálce. V každém případě si vyřidit studentou kartu, ať můžeš využívat slev.
Studium
Školství je sice u nás zadarmo, ale slovo zadarmo je třeba dát do uvozovek. Materiály jako učebnice, skripta, Isic atd. něco stojí. Ušetřit lze tak, že si knihy, ke kterým se nebudeš vracet půjčíš v knihovně. Další možností je domluvit se se spolužáky a knihy si vzájemně půjčovat. Samozřejmě se vyplatí nekupovat vše nové, ale ideálně z druhé ruky. Poptej se u starších ročníků, z čeho se učili a zda to ještě potřebují. Častokrát se tak dá přijít ke studijním materiálům třeba za pozvání na pivo.
Jídlo a pití
Na těchto položkách se dá dost ušetřit, ale v každém případě je důležité jít na to s rozumem. Dobré je stravovat se v menzách, alespoň tedy jednou denně. Cena za jídlo je tady pro studenty zvýhodněná. Polívka zde vychází většinou do 10 Kč a hlavní jídlo na 50 Kč. Nejvíce se ušetří, když se vaří. Samozřejmě na každý den se to dá a ne každý to obstojně umí. Řešením může být domluva se spolubydlícími. Nakupovat ve větším společně a na vaření se spolupodílet nebo se v něm střídat. Nejdráž vychází jídlo ve fast foodech. Výhodou je, že je rychlé a všude dostupné, ovšem pozor často bývá nezdravé a spíš člověka zaplácne, než aby podpořilo mozkovou aktivitu.
Mobil
Bez mobilu dnes ani ránu. K životu prostě spojení s kamarády, rodinou a internetem prostě patří, proto je třeba počítat s položkou za mobil a internet. Internet v mobilu se na VŠ bude hodit, a tak popřemýšlej o tarifu, kde je ho dostatek pro tvé potřeby. Sehnat se dá paušál za 300 až 700 Kč měsíčně.
Zábava
O zábavu je na studiích postaráno. Kromě šprtání ale pravděpodobně budeš chtít jít občas do kina, na koncert, na výstavu, do hospody apod. To vše něco stojí. Nejlepší je dát si na začátku měsíce něco stranou a z toho celý měsíc čerpat.
Jak vidíš, vysokoškolský život může být pěkně drahý, ale existuje spousta položek, na kterých se dá krásně ušetřit.
S. Š.
Nejnovější komentáře