Máš jednu z prvních menstruací a chceš si zavést tampón? Máš obavy z toho, jestli se ti to povede? Stačí dočíst článek dokonce a budeš vědět jak na to. Uvidíš, že je to hračka a že to zvládneš úplně v pohodě.
Výhody tampónů
Tampóny mají oproti vložkám své výhody. Jsou naprosto neviditelné. Jediné, co jde vidět, je provázek, který ale snadno schováš do kalhotek. S tampóny můžeš klidně sportovat, jít s nim plavat či oblíknout přiléhavé nebo lehce prosvítající oblečení. Tampóny se navíc vejdou do každé kapsy a do každé, byť sebemenší, kabelky. S tampóny zkrátka nikdo nepozná, že menstruuješ. Zejména v létě tak jsou nepostradatelným pomocníkem.
“Můžu je použít, i když jsem pana?”
Tampóny sice nemusí vyhovovat všem, ale není důvod, proč by nešly používat, i když jsi ještě panna. Panenská blána je elastická, a proto nic nebrání zavedení tampónu. Chce to jen trochu cviku. Nezoufej tak, když se to nepovede napoprvé.
Jak zavést tampón
V každém balení tamponů najdeš příbalový leták, kde se dočteš vše potřebné, tak si jej před zavedením přečti.
Umyj si důkladně ruce.
Uvolni se, protože nervozita může způsobit stažení pochvy. Klidně si k tomu napoprvé pusť relaxační muziku. Možná ti pomůže si přičapnout nebo jednu nohu položit výše.
Rozbal tampón a rozmotej nitku na jeho konci. Pomocí prstu (nejlépe ukazováčku) zastrč tampón do pochvy. Musíš lehce zatlačit, nesmí to ale bolet. Pokud ucítíš odpor, změň trochu směr nebo začni od začátku. Když to nepůjde, nevadí, použij vložku a tampón zkusíš zavést příště. Nezapomeň, že nitka (alespoň její krátká část) musí trčet ven.
Jakmile se ti povede jej zavést, stoupni si, pohni se v bocích a klidně udělej pár kroků. Když je tampón zaveden správně, vůbec bys ho neměla cítit.
Poté si opět umyj ruce a máš hotovo.
Jak tampón vyjmout?
Vyjmutí tampónu je hračka. Nejprve si umyj ruce. Poté se uvolni, rozkroč nohy a zatáhni za nitku, tampón vyklouzne.
Jak často tampón měnit?
Tampón měn podle potřeby a podle toho, jak silnou menstruaci máš. V prvních dnech je třeba měnit častěji, třeba v rozmezí třech hodin. V dalších dnech ho měň po čtyřech až šesti hodinách. Nedoporučuje se ale měnit jej po více jak osmi hodinách.
Pokud máš nějaké dotazy, ptej se holek v diskuzi nebo napiš do poradny.
Martina M.
Nejnovější komentáře