Školní rok sice začal docela nedávno, ale školáci v 5., 7. a 9. ročníku mají už teď těžkou hlavu z toho, jestli a kam se přihlásit na střední školu. Termíny podání přihlášek se totiž blíží. Jak vybrat správně střední školu?
Je potřeba si ujasnit, co chceš v životě dělat. Už máš jasno? Máš na něco talent a chceš se tomu věnovat? Pak jsi šťastný člověk a máš to o dost jednodušší. Pokud mezi tyto šťastlivce nepatříš, musíš si uvědomit:
- Jaké máš schopnosti? – Co ti ve škole nebo mimo školu jde? V čem vynikáš?
- Jaké máš studijní předpoklady? – Jak ti to ve škole jde? Musíš se hodně učit, abys měla dobré známky, nebo ti to jde samo?
- Jaké máte rodinné dispozice? – Čím jsou tvoji rodiče a prarodiče? Kde pracují, co studovali?
- Jaký je tvůj zdravotní stav? – I to je důležité, přísné podmínky pro zdravotní stav u přijetí jsou například u střední zdravotnické školy
Sama tohle všechno objektivně asi dohromady nedáš, takže se ptej v okolí. Prober to s rodiči, s učiteli, s výchovným poradcem a třeba i s tvými trenéry. Ptej se zkrátka těch, co tě znají nejlépe a ví, jak si stojíš.
Ber v potaz i to, zda tě daný obor bude zajímat a zajímej se i to, jaká je situace na trhu práce a jaké jsou prognózy do budoucna. Až si trochu zúžíš výběr škol a budeš znát alespoň přibližně obor, kterému by ses chtěla věnovat. Začni se o jednotlivé školy zajímat.
Projdi weby. Mrkni se na rejstříky škol a podívej se u každé školy na jejich stránky. I to jak stránky vypadají, jak jsou přehledné a aktualizované může o škole leccos vypovědět.
Všechny školy pořádají ještě před koncem kalendářního roku dny otevřených dveří. Ze školy tě určitě bez potíž pustí, tak si obejdi všechny školy, do kterých by sis přihlášku chtěla podat. Na den otevřených dveří se připrav. Sepiš si všechny otázky a ptej se na vše, co tě zajímá. I kdyby ti to mělo přijít jako naprostý nesmysl.
Zjisti si na školu reference. Ptej se lidí v okolí, zda na školu chodí nebo mají někoho známého, kdo tam chodí. Domluv si s nimi schůzku a vyzpovídej je. Využij sociálních sítí. Najdi si třeba na facebooku stránky školy a podívej se, co se tam píše. Neboj se napsat zprávu nějakému studentovi, který už na školu chodí.
Co by tě mělo zajímat?
- Jaký byl prospěch přijatých žáků v minulých letech?
- Jaký byl počet uchazečů? Kolik z nich bylo přijato? Je někdo, kdo školu nedokončí?
- Jaké jsou výsledky u závěrečných nebo maturitních zkoušek? Hlásí se potom někdo na vysoké školy? Jak jsou při přijímacím řízení úspěšní?
- Jak probíhá výuka. Kolik je odborných předmětů. Jak je zajištěna výuka jazyků? Učí zde třeba rodilí mluvčí?
- Pořádají výměnné pobyty nebo jiné výjezdy do zahraničí? Kam se jezdí, na jak dlouho?
- Spolupracuje škola s praxí? Kde a kdy studenti praxi vykonávají?
- Jaká je nezaměstnanost absolventů školy?
- U soukromých škol zjisti, kolik stojí školné a chtěj po nich smlouvu o studiu, kterou dej k prostudování vašim.
Soustřeď se na to, jak na tebe škola působí. Jak se prezentuje? Sdělili ti všechny informace bez okolků nebo mlžili?
Kolik můžeš podat přihlášek?
Pamatuj na to, že v prvním kole přijímaček můžeš podat až 2 přihlášky, v dalších kolech počet už omezen není.
Před podáním přihlášky si zjisti i to, jestli se přijímačky vůbec konají, a případně z jakých předmětů? Pořádá škola i zkoušky nanečisto? Přihlíží k výsledkům ze ZŠ?
Do kdy přihlášky na SŠ podat?
Přihlášky ke vzdělávání odevzdává tvůj zákonný zástupce řediteli střední školy v termínech:
- do 30. listopadu do oborů vzdělání s talentovou zkouškou,
- do 15. března na ostatní obory vzdělání
Dej si na čas. Tohle rozhodnutí nemůžeš udělat ze dne na den. Mluv o tom, se svým okolím, s rodiči, se spolužáky… Zajímej se, jaké jsou možnosti. Co dělali lidé v tvém okolí. Jak jsou na tom finančně. Uživí se s tím, co vědí? Buď prostě zvědavá, čím více toho zjistíš, tím snadněji se ti bude rozhodovat.
Martina M.
Nejnovější komentáře