Co to vlastně je domácí výuka?
Domácí výuka dětí byla dříve považována spíše za výjimečnou. Je to typ individuálního vzdělávání, ten měl od roku 2005 vzrůstající trend. Jen pro zajímavost v roce 2005 bylo pouze kolem 500 žáků, kteří měli individuální výuku, zatímco v roce 2016 už jich bylo kolem 2000.
O povolení pro takovýto typ vzdělávání rozhoduje pouze ředitel školy, kam je žák přijat k plnění povinné školní docházky. Žák, který je takto vzděláván, musí, dle školského zákona, dělat každé pololetí zkoušky z příslušného učiva a to v dané škole. Po dobu takovéhoto druhu vzdělávání je za plnění podmínek odpovědný zákonný zástupce žáka.
Děti, kterým je umožněno individuální vzdělávání se dají rozdělit do pěti základních skupin, a to: vrcholoví sportovci, kteří denně sportují a nestíhali by běžnou výuku nebo žáci kteří jsou ve škole tvrdě šikanování a odráží se to na jejich zdraví, dále děti se zdravotními problémy a speciálními vzdělávacími potřebami, ale jsou to také děti, jejichž rodiče nerezonují se standardním typem českého školství či jedinci, jejichž rodiče mají jasnou představu o tom, co chtějí svým dětem předávat, například stoupenci různých církví či různé alternativní skupiny.
Dnešní domácí korona-výuka
V posledním roce se kvůli epidemii koronaviru situace zcela obrátila a je spíše výjimečné, když se děti učí ve škole. Většina žáků se učí doma. Rozdíl oproti výše zmíněnému individuálnímu vzdělávání, je jen v tom, že část času s nimi tráví učitel na online výuce. Ovšem rodiče se s nimi, chtít nechtíc, musí také učit mnoho hodin. Pro tyto rodiče, kteří do toho ještě musí plnit své pracovní a jiné povinnosti, může být tato změna velmi nemilou a náročnou.
Aby to pro rodiče bylo co nejvíce zjednodušené, je důležité, aby děti měly k dispozici různé psací a výtvarné potřeby či kvalitní tiskárnu, která je levná na tisk, protože děti budou potřebovat všelijaké učební materiály. Pro tyto případy může být dobrou volbou třeba laserová barevná tiskárna. Děti se pak tak snadno nemohou vymlouvat, že něco nejde, jelikož k tomu nemají vhodné podklady.
Pár tipů pro domácí výuku
Podívejte se několik rad, týkajících se domácí výuky, od Pavly Černé z TisknuLevne.cz:
Starší žáci a studenti už mají většinou zažité nějaké vzdělávací návyky a jsou schopní se s online výukou vypořádat sami. Většinou je nejnáročnější udržet pozornost menších dětí, které jinak nebývaly na domácí výuku nijak zvyklé. Pro takové děti existuje i mnoho pomůcek, které rodičům pomohou se pro domácí výuku leckdy až nadchnout. Může to být taková škola hrou. Lze použít všelijaké Montessori pomůcky, díky kterým malé děti snáze pochopí výpočty či jak věci fungují, jednoduše si to vyzkouší na vlastní oči.
Důležité jsou také různé odměny pro děti za provedenou práci, tou může být například nějaká dobrota, pohádky, kreslení nebo vybarvování. Můžete si třeba rovnou stáhnout omalovánky k tisku, které si děti mohou vybarvit.
Dalšími tipy, jak udržet pozornost dítěte je, že se s dítětem budete učit každý den v podobný čas a třeba i v kratších intervalech. Je dobré dát dítěti i prostor, aby mělo možnost se proběhnout či protáhnout. Odborníci také doporučují eliminovat všechny děje a předměty, které by děti mohly rozptylovat – TV, výhled z okna, hlad, sourozenci aj. Avšak největší efekt mají jednoduchá a krátká cvičení, tj. procvičovat, ale nepřepínat dítě.
Tato doba je v mnoha ohledech velmi těžká pro každého z nás a obzvláště pro rodiče, kteří mají dítě školou povinné. Držíme palce, abyste tuto dobu zvládli bez větší újmy a aby se brzy vše vrátilo do normálních kolejí. Učení zdar!
Nejnovější komentáře