Svátek svatého Valentýna se každoročně slaví 14. února a je také nazýván svátkem zamilovaných, tedy svátkem lásky a náklonnosti. V tento den si převážně milostní partneři posílají a předávají dárky, květiny i sladkosti, nejčastěji ve tvaru srdce na důkaz své lásky. Tento svátek se v poslední době rozšířil ve velkém i po celé Evropě a to také z komerčních důvodů.
Původ tohoto svátku vznikl podle svátku Luprecalia, který se slavil ve Starověkém Římě. Večer před 14. únorem vkládali dívky svá jména napsaná na papírkách do „urny lásky“ a mladí muži si tato jména poté tahali. Dívka, jejíž jméno si chlapec vytáhl, se pak měla stát na celý další rok jeho miláčkem.
Tento den se stal opravdu slavným až díky knězi Valentýnovi, který tajně oddával páry naproti zákazu vládce Říma, Claudiuse II., který zakazoval lásku i manželství, protože se bál, že by vojáci chtěli zůstat doma s rodinou a odmítali by jít do války. Kněz Valentýn byl po čase zatčen a později popraven 14. února. Proto se svátek Luprecalia spojil s oslavami popravy kněze Valentýna a vznikl tak romantický svátek zamilovaných.
Tato krásná tradice byla obnovena začátkem 20. století v USA a od roku 1907 se tam také slaví. Proto mnozí považují počátky tohoto svátku vzniklé právě v USA. Postupem času se tyto oslavy dostaly i k nám a to především díky obchodníkům, kteří každoročně na oslavách vydělávají horentní sumy.
V České republice máme podobný svátek a to 1. Máj – svátek zamilovaných, se kterým se pojí například políbení pod rozkvetlou třešní. Den svatého Valentýna má obrovské množství příznivců, ale také odpůrců, ať už stojíte na kterékoliv straně, uznejte, že počátky tohoto svátku jsou skutečně romantické.
Jana
Nejnovější komentáře