Trápí tě akné? Vyzkoušela jsi všechno možné od různé kosmetiky po antibiotika, ale pleť se nelepší? Je nejspíš na čase vyzkoušet pomoc z přírody – bylinky, které jsou mnohem šetrnější k organismu.
V bylinkách se skrývá velká síla. Pomohou detoxikovat celý organismus, což se následně projeví právě i na stavu pokožky. Tady je 13 nejúčinnějších bylinek pro léčbu akné.
1. Měsíček pomáhá proti zánětům
Velmi užívanou rostlinkou je měsíček lékařský, který vykazuje silné protizánětlivé účinky, což je právě vzhledem k hojení pupínků nesmírně důležité. Zároveň také detoxikuje. I když právě měsíček je součástí mnoha komerčně dostupných přípravků na akné, nemusíš se na ně spoléhat a kupovat předražené preparáty. Účinný recept si můžeš připravit sama doma.
Třeba odvar z měsíčku, kdy přeliješ dvě polévkové lžíce květů měsíčku 500 ml horké vody a necháš půl hodiny louhovat. Po přecezení slouží jako tonikum na potírání postižených míst, nebo jako obklad. Jestliže se akné vyskytuje po celém těle, není problém přidat roztok i do koupele. Odvar můžeš pít také jako čaj.
2. Kontryhel srovná hormony
Vynikající hojivé a protizánětlivé účinky vykazuje také kontryhel obecný. Navíc jde o rostlinu často označovanou mezi bylinkáři jako ženskou. Dokáže totiž velice příznivě působit na hormonální procesy v ženském těle. Právě hormony mají silný vliv na tvorbu akné. Velmi dobře se kontryhel proto uplatní i u těžších forem akné.
3. Penízovka sametonohá jako čistička
Možná tě to trochu překvapí, ale v boji s akné se osvědčily i některé léčivé houby. I ony totiž pomáhají detoxikovat organismus, podporují hojení a bojují proti zánětům. Řadíme sem hlavně penízovku sametonohou, kterou možná znáte i pod názvem enoki. Velice účinně čistí pokožku při různých kožních chorobách. Užitečná je jak zevně, kdy si můžeš pupínky potírat tinkturou z penízovky, ale kladný vliv samozřejmě má i vnitřně. Nejúčinnější v boji proti akné se ukázal extrakt z enoki, který se dá užívat jako doplněk stravy.
4. Fenykl nepodráždí ani citlivky
Čističem celého organismu je také fenykl obecný. Právě díky svým očistným účinkům pozitivně působí i na pokožku a napomáhá zbavení se pupínků. Významné jsou jeho antiseptické účinky. Dalším plusem je, že se přípravky hodí na různé typy pleti včetně velmi citlivé, kterou nedráždí.
5. Čaj z kopřiv pročistí i pokožku
Kopřivu obecně považujeme za plevel, který se uchytí všude, a příliš rádi ji nemáme. Na druhou stranu tato úporná bylina, jíž je obtížné se zbavit, působí silně léčivě. Obsahuje velké množství chlorofylu, který působí velmi hojivě, zároveň také protizánětlivě a povzbuzuje metabolismus. V utkání s nepříjemnými projevy akné se využívají detoxikační, močopudné a antiseptické účinky kopřivy. Výborným prostředkem k nápravě ošklivých pupínků je kopřivový čaj, který doslova propláchne a vygruntuje celý organismus, což se zrcadlí i na pokožce.
6. Třezalkový olej proti zánětu
Velmi všestrannou bylinkou je třezalka. Pro nemocné trpící akné je vhodný především třezalkový olej s velmi dobrými účinky proti zánětům. Olej z třezalky nemusíš nutně kupovat, klidně si ho připravíš doma.
Potřebovat budeš dvě hrsti natrhaných třezalkový květů. Na plotně zahřej olivový olej, jakmile dosáhne teploty varu, květy do něj namoč. Po 2 minutách odstav z plotny a třezalku nech v oleji ještě 10 hodin louhovat. Potom olej přeceď, přelij do skleněných lahví a ulož v chladu. Můžeš s ním natírat postižená místa, nebo pár kapek přidat do koupele. Kromě akné pomáhá i proti popáleninám.
7. Česnek dezinfikuje i pleť
Máš ráda česnek? Pokud ano, je to rozhodně pozitivní. Určitě jsi už někdy někde slyšela, že jde o přírodní antibiotikum. Pomáhá nejenom s bojem proti bacilům a detoxikací organismu, ale zároveň i s vnější dezinfekcí. Potírání postižené pokožky čerstvě oloupanými stroužky česneku proto může pomoci se pupínků zbavit.
8. Voňavá mateřídouška pročistí
Velmi důležitou rolí mnoha bylin je jejich pročišťující účinek. Přesně takový nabízí i mateřídouška úzkolistá. Zároveň dokáže prokrvit pokožku, i tím pomáhá v boji proti trudovitosti. Výborný je čaj i tinktura na potírání.
9. Zelený čaj na vylučování toxinů i obklady
Zklidnění a zároveň pročištění nabízí i zelený čaj. Můžeš si z něj připravit obklad, který přiložíš na pleť. Velký význam má samozřejmě pravidelné pití kvalitního zeleného čaje, který zrychluje metabolismus, usnadňuje vylučování toxinů z těla, což má nezanedbatelný vliv i na kvalitu pleti.
10. Jitrocelová kaše hojí
Hojivé účinky vykazuje rovněž jitrocel. Recept na jeho použití je úplně jednoduchý. Postačí čerstvý list rozdrtit na kaši. Tu je možné nanést na postižené místo.
11. Šalvěj pomůže i se zanícenými pupínky
Jako dezinfekční a antibakteriální prostředek se osvědčuje také šalvěj. Velmi často se používá na zanícené a špatně se honící rány. Proto se není třeba této byliny obávat i v případě, že sis pupínky rozškrábala a zanítily se ti. Nálev z šalvěje poslouží jako pleťová voda. Zklidňujícího a hojivého účinku můžeš dosáhnout i obkladem, který necháš určitou dobu působit na pleti.
12. Heřmánek stahuje póry
Uklidnění u kožních problémů přináší rovněž heřmánek lékařský. Po aplikaci na kůži působí antisepticky. Mastnou pokožku lehce vysušuje, což je v případě projevů akné také pozitivním jevem. Zároveň pomáhá stahovat rozšířené póry, tím pádem se do nich nedostávají nečistoty, které by způsobovaly záněty. Heřmánkové obklady působí blahodárně, vnitřně je užitečný i čaj.
13. Aloe vera pomáhá šťávou
Možná, že máte doma v květináči silnou dužnatou rostlinu aloe vera. Zdobí váš okenní parapet nebo se pyšní někde v místnosti. Málokdo ale ví, že nejde jenom o okrasnou rostlinu z daleka, která nám v místnosti čistí vzduch. Má ale spoustu léčivých účinků. Napomáhá hojení a čištění ran, což se samozřejmě dá využít i u akné. Stačí uříznout část listu a pleť potřít šťávou vytékající z listu.
Nejnovější komentáře