Atopická dermatitida, atopický ekzém či hovorově „atopák“ je nepříjemné onemocnění, kterým v České republice trpí přibližně 15 – 20 % populace. V praxi to znamená, že atopie trápí velkou spoustu lidí, ovšem mnozí o tomto chronickém svědivém kožním zánětu neví ani základní informace. V horším případě věří mýtům a polopravdám. Pro jistotu jsme pro vás dali dohromady to nejdůležitější, co byste o atopické dermatitidě měli vědět.
Je atopie dědičná?
Ano, atopický ekzém lze bohužel zdědit po rodičích. Pokud jeden z nich atopií trpí, je cca 40% pravděpodobnost, že dítě bude mít onemocnění také. Zdaleka nejhůře jsou na tom potomci dvou atopiků. Ti mají šanci na podědění citlivé a suché pokožky ještě vyšší.
Projevuje se ekzém i v dospělosti?
Tvrzení, že se atopie postupem času vytrácí a v dospělosti zcela mizí, není pravdivé. Atopický ekzém se sice zpravidla skutečně týká především dětí a u cca 75 % lidí mizí nejpozději do věku kolem 10 let, ovšem u některých jedinců přetrvává po celý život.
Způsobuje alergickou reakci i čokoláda?
Milovníci čokolády tento fakt přijímají nelibě, ale je to skutečně tak. Čokoláda je alergen a není pro osoby s atopickou pokožkou vhodná. Ale není zdaleka jediná. Seznam nevhodných potravin je poměrně obsáhlý a najdete na něm také exotické ovoce, alkohol. A to je jen základní výčet toho, čemu by se měl atopik vyhýbat.
V jídelníčku člověka s atopickým ekzémem by neměly být potraviny s vysokým obsahem histaminu. Jedná se o hormon, který je obsažen v kvašené, uzené, konzervované a dlouho skladované stravě.
Rada nad zlato zní: atopik by měl konzumovat co nejvíce čerstvé stravy a zbytečně nic dlouho neskladovat.
Lze atopický ekzém vyléčit pomocí kortikoidů?
Speciální kosmetické přípravky pro na atopickou pleť mohou příznaky alergických reakcí zmírnit, ale atopika zcela vyléčit nedokážou. A právě proto by k nim lidé trpící ekzémem měli přistupovat jako k prostředku, který jim momentálně uleví, ovšem nikoliv jako k všeléku. Mnohem důležitější je prevence před „spouštěči“ – stresem, alergeny v jídle apod.
Způsobuje atopii stres?
Ačkoliv si to málokdo připouští, právě stres patří k nejvýznamnějším spouštěčům atopického ekzému. Děti, které se pohybují v prostředí plném negativních emocí, trpí projevy atopie mnohem častěji než ty z harmonických rodin. Kromě stresu patří k faktorům podílejících se na zhoršení stavu pokožky také hormonální změny.
Pokud atopický ekzém trápí i vás, vezměte si všechna zmíněná doporučení k srdci. Budete-li se jimi řídit, jistě se vám podaří projevy tohoto onemocnění zmírnit. Bude se vám žít zase o něco lépe.
Nejnovější komentáře