Novodobý druh šikany, využívající elektronické prostředky, jako je telefon, e-mail, sociální sítě, ICQ, skype, blogy či youtube, je stále na vzestupu. Frendka ti poradí, kterak kyberšikanu poznat a jak se jí co nejúčinněji bránit.
Kyberšikana se nejčastěji projevuje zasíláním obtěžujících či urážlivých zpráv (sms, e-mailů, vzkazů na facebooku…), vytvářením stránek či blogů hanících druhého, natáčením a focením ponižujících scén na mobilní telefon a následným zveřejněním na internetu.
Pro šikanujícího je takový druh obtěžování výhodný, neboť jako pachatel je těžko polapitelný a ke svému chování nepotřebuje fyzickou převahu ani partu, která by jej v jeho chování podporovala. Pro šikanovaného je tento druh pronásledování extrémně nepříjemný, neboť ponižování může díky internetu přihlížet obrovské množství lidí.
Šikanovaní obvykle pociťují strach, úzkost, deprese, pocit bezvýchodnosti, mívají sklony k sebevraždě. Za posledních pár let již mnoho mladých lidí po celém světě skončilo kvůli kyberšikaně na psychiatrii a nemálo náctiletých se rozhodlo raději dobrovolně ukončit svůj život, než aby nadále čelili tlaku z pronásledování, vydírání a vyhrožování.
Pro ochranu před kyberšikanou je důležité zachovávat několik základních pravidel, a to zejm. nezveřejňovat osobní údaje, bezpečně se odhlašovat (zejm. pokud užíváš počítač ve škole), měnit přístupové údaje a hesla, na sociálních sítích si přidávat pouze známé lidi a nechatovat s cizími osobami.
Při užívání internetu i mobilu měj stále na paměti, že informace o tvé osobě jsou důvěrné a nikdo nemá právo je po tobě požadovat. Také nemusíš odpovídat na zprávy cizím lidem a kdykoliv máš pocit, že jsi na netu zahlédla podezřelé obrázky či videa, neboj se obrátit na někoho dospělého. Takové hlášení není bonzováním, ale ochranou nejen tebe, ale i dalších lidí!
Pokud ses stala obětí šikany, hlavně se neuzavírej do sebe. Nemusíš se cítit provinile, není to tvá chyba! Šikanující se zřejmě dopouští trestného činu a ty máš právo na to upozornit rodiče, učitele či policii. Hlavně nejednej na vlastní pěst, na urážlivé zprávy neodpovídej, na zveřejněná videa či fotky nereaguj, ale všechno si ulož v telefonu či v počítači, abys měla důkaz.
Více informací o kybešikaně a potřebnou pomoc můžeš získat např. na www.saferinternet.cz či na www.linkabezpeci.cz (telefon na linku bezpečí pro děti je 116111).
Anička
Nejnovější komentáře