Dnes se s Vámi podělíme o 3 tipy na to, jak udržet své zuby v dobré kondicí. Špatnou péčí o svůj chrup totiž můžete zvýšit riziko infarktu či cukrovky. Naopak perfektní chrup je dnes synonymem pro vyšší sebevědomí a lepší zdraví.
Hezké zuby jsou dnes společenskou samozřejmostí. Lidé s perfektním chrupem jsou sebevědomější a zdravější. Stav našeho chrupu je dán částečně faktory, které nejsme schopni ovlivnit (např. genetické předpoklady).
Existují však i věci, které našemu chrupu prospějí a které ovlivnit dokážeme. Pojďte se s námi tedy podívat na 3 tipy na správnou péči o zuby, které jsme pro Vás částečně připravili na základě materiálů společnosti Brandeis Clinic – kliniky plastické chirurgie v Praze, nabízející také služby stomatologa a bělení zubů ZOOM.-
1. Základem je pravidelné čištění zubů správnými prostředky
Čistěte si zuby alespoň 2. denně zubní pastou s fluoridem podobu alespoň 2 minut. Zubním kartáčkem jste schopni si vyčistit 3 z 5 částí zubů. Proces čištění tedy zakončete alespoň 1. denně vypláchnutím úst ústní vodou a vyčištění mezizubních prostorů zubní nití.
Při čištění nikam nespěchejte, zuby si čistěte plynulými pohyby s nakloněním kartáčku v úhlu 45 stupňů vůči dásním.
Nešetřete ani na zubním kartáčku a cca 1. za 3 měsíce jej vyměňte za nový.
2. Dásně jsou stejně důležité jako samotné zuby
Nemocné dásně mohou zvýšit riziko infarktu či cukrovky, velkou pozornost tedy věnujte i této části Vašich úst. Při čištění zubů kartáčkem věnujte dásním dostatečnou pozornost, v případě problémů s dásněmi se poraďte se svým stomatologem o vhodnosti Vámi používané zubní pasty.
3. Jezte přiměřeně a zdravě
Pokud jde o stravu, jsou pro Vaše zuby největším nepřítelem cukry. Ty, poté co je pozřeme do úst, vyvolají vznik tekutiny, která má za úkol cukry zpracovat tak, aby byly pro tělo lépe stravitelné. Tato tekutina však zároveň poškozuje zubní sklovinu. Čím více a čím častěji cukry jíte, tím více škodíte své zubní sklovině. Vyhýbejte se cukrům v lepkavé formě, jako je např. karamel.
Pokud už cukry jíte, vypláchněte si po jídle ústa tak, abyste omezily množství tekutiny poškozující zubní sklovinu v ústech.
Zároveň nahraďte slazené minerálky a džusy za neslazenou vodu. Pokud jde o cukry, ty našim zubům totiž škodí bez ohledu na to, v jaké formě se do úst dostanou, jestli v tekuté či pevné.
Bez stomatologa to nepůjde
Samozřejmě platí, že základním kamenem správné péče o chrup jsou preventivní prohlídky u Vašeho stomatologa, který dokáže včas odhalit vznikající problémy a nabízí službu kompletní dentální hygieny, která dokáže vznik problémů minimalizovat. Pokud Váš stomatolog služby dentální hygieny nenabízí, můžete využít například služeb oddělení stomatologie v Brandeis Clinic.
Mě bělení nepomahalo k hezkému úsměvu – zvolila jsem fasety. Ted mám úsměv jak z filmů Mrkněte se na (odkaz byl odstraněn) mají tam své práce – jsou tam i moje zuby 😀
Bělení zubů jde i doma. Pravidelné čištění a použití běžně dostupné bělící pasty je asi nejsnadnější. Pokud ale rádi pijete kávu, černý čaj nebo víno, tak se na zubech usazují pigmenty a zuby tmavnou, co je pochopitelné. Kamarádka se nedávno svěřila do péče zubní ordinace a musím říct, že výsledek mne mile překvapil. Celkový přístup ordinace si pochvalovala a zoubky má opravdu světlejší. Její úsměv jenom září. Jako milovnice kávy to taky zvažuji.
já bych to moc nepokoušela, i když to tak dělá hodně lidí
Já přidám další typ: jedlá soda. Ne moc, a anni ne často, poškodila by se vám zubní sklovina. Ale dokáže divy
bělení zubů?? to jako že je budu mít jako z filmu a to mi udělá zubař?
Bělit můžeš doma, třeba pomocí bělících past jako je Pronamel Whitening, nebo u zubního lékaře. Vždy je to změna jen o několik odstínů. Markéta, GSK